Пређи на главни садржај

Saveti oko testera , trimera , i ostalih alata koje nudimo

Kada odlučite da kupite motornu testeru prvo bi trebalo da sagledate svoje potrebe. Za šta vam je potrebna? Koliko često ćete je koristiti? Da li radite u šumi svaki dan ili vam je potrebna samo za seču drva za ogrev? Jer STIHL ima motorne testere za sve tipove korisnika - od velikih jakih motornih testera za profesionalce, do malih testera, lakih za rukovanje – moramo biti sigurni da ste dobili upravo onu testeru koja vam je potrebna. Moto-Bike će vas rado posavetovati oko izbora prave motorne testere za vaše potrebe.
NEKOLIKO SAVETA PRE KUPOVINE
Savremene motorne testere su prilagođene da odgovaraju specifičnim radnim uslovima i korisnicima. Pre nego što kupite motornu testeru, treba da postavite nekoliko osnovnih pitanja o njenoj upotrebi. Odgovori će vam pomoći da odaberete odgovarajući tip i veličinu motorne testere.
Pitanja koja treba da postavite pre kupovine motorne testere
  • Koliko sam iskusan u korišćenju motornih testera?
  • Za šta ću da koristim motornu testeru? Svakodnevna, profesionalna ili povremena upotreba?
  • Koju veličinu drveća ću obarati najčešće? Tvrdo ili meko drvo? Treba mi mala ili velika testera?
  • Koliko često ću koristiti motornu testeru? Svaki dan, jednom mesečno ili nekoliko puta godišnje?
  • Koliko je važna ergonomija motorne testere? Treba li da ima smanjene vibracije i da je dobro uravnotežena?
  • Koliko je važna bezbednost? Treba li testera da bude opremljena sa TrioBrake™?
  • Koliko su važne servisne i karakteristike za održavanje? Trebaju li mi lako dostupni filter za vazduh i svećica?
  • Treba li da bude lako da se zategne i zameni lanac?
  • U kojim godišnjim dobima ću koristiti motornu testeru? Treba li da bude prilagođena za korišćenje zimi, sa grejačima u ručkama? 
KOJI TIPOVI MOTORNIH TESTERA POSTOJE ?
Motorne testere uslovno mogu da se podele u sledeće grupe:
  1. PROFESIONALNE TESTERE Motorne testere sa maksimalnim performansama i optimalnom ergonomijom. Konstruisane za svakodnevnu ili povremenu profesionalnu upotrebu. Dostupne i sa grejačima za ručke.
  2. VIŠENAMENSKE TESTERE Robusne motorne testere. Izrađene kao profesionalne testere, ali sa malo slabijim performansama. Konstruisane za povremenu upotrebu, na primer za seču drva za ogrev.
  3. REKREATIVNE/POTROŠAČKE TESTERE Male testere jednostavne za korišćenje konstruisane za ne vrlo čestu domaću upotrebu od strane „rekreativnih korisnika“.
  4. TESTERE ZA OREZIVANJE DRVEĆA Razvijene da ih koriste samo profesionalci za održavanje drveća. Rukovanje i radne tehnike za ove testere nisu obrađene u ovom priručniku.
Veličina motorne testere
Veličina motorne testere se određuje prema zapremini cilindra (cm³) i snage motora (KS i kW). Veličina koju treba da odaberete zavisi od sledeća dva faktora: 
VEŠTINA I ISKUSTVO Odaberite manju motornu testeru sa slabijim motorom ako ste početnik u radu sa motornim testerama. Malom testerom se lakše manevriše nego velikom. Ako je motorna testera preteška, dlanovi i ruke će vam se umoriti, što je bezbednosni rizik, gledano dugoročno.
TIPOVI I VELIČINA DRVEĆA Odaberite veću motornu testeru sa više snage ako želite da sečete veća stabla, posebno tvrdo drvo. Ako je model premalen, motorna testera će biti izložena velikom naprezanju i nepotrebnom habanju.
Dužina mača 
Prikladna dužina mača se određuje prema veličini stabla kao i prema veštini korisnika. Ako ste navikli na rukovanje motornom testerom, trebalo bi da imate bar dve različite dužine mača, što će vam omogućiti da menjate mač prema veličini drveća. Kraći mač teži manje i lakši je za manevrisanje kod okresivanja grana. Duži mač se koristi za veća stabla.

DA LI JE BEZBEDNA ?Savremene motorne testere moraju biti opremljene sledećim bezbednosnim funkcijama:
  1. ŠTITNIK OD POVRATNOG UDARCA I KOČNICA ZA LANAC Kočnica za lanac je konstruisana tako da se aktivira na dva načina:A. Ako vaš levi zglob pritiska štitnik od povratnog udarca napred, kočnica za lanac će se aktivirati.B. Nakon povratnog udarca, kočnica za lanac će se aktivirati zbog proizvedenih inercijalnih sila.
  2. KOČNICA ZA GAS Kočnica za gas je konstruisana da sprečava slučajno dodavanje gasa. Gas će raditi samo ako je kočnica pritisnuta, odnosno ako držite zadnju ručku testere čvrsto dok dajete gas.
  3. HVATAČ LANCA Hvatač lanca je konstruisan da hvata lanac ako se prekine ili sklizne sa vodilice.
  4. ŠTITNIK ZA DESNU RUKU Štitnik za desnu ruku je konstruisan da štiti ruku korisnika ako se lanac prekine ili sklizne sa vodilice.
  5. LAKO DOSTUPNA STOP KOMANDA Stop komanda mora da bude smeštena na dostupnom mestu na testeri, tako da se motor može zaustaviti brzo u kritičnoj situaciji.
Lanac za testeru i mač sa smanjenim rizikom od povratnog udarca 
Neki modeli testera se mogu opremiti lancem za testeru sa smanjenim povratnim udarcem. Lanac ima zaštitne karike između reznih zubaca, a mač ima poluprečnik vrha koji je manji nego kod mačeva koji se obično koriste. Sve u svemu, to znači da je testera mnogo manje podložna povratnim udarcima. Rezni kapacitet lanca je malo smanjen, što znači da vam je potreban veći pritisak.


Standardni simptomi za neispravnu elektroniku (bobina sa intgrisanim tiristorom): testera pali normalno radi 10-tak minuta, zatim se ugasi i ne može se upaliti dok se potpuno ne ohladi (20-tak) minuta. Naravno treba probati svećicu prvo. Ne bi trebalo da su karike ako radi normalno dok radi.
UPUTSTVA ZA PRAVILNO KORIŠĆENJE MOTORNE TESTERE

PRE STARTA:

– Provera motorne jedinice

– Provera vodilice i lanca

UPUTSTVO ZA PRAVILNO KORIŠĆENJE MOTORNE TESTERE

Pravilno pripremljeno gorivo uslov je za dugovečan rad Vaše motorne testere. Sve Stihl mašine kao pokretačku snagu koriste dvotaktne agregate, koji troše mešavinu benzina i 2t ulja kao pogonsko gorivo. Mešavina se pravi u odnosu 1:50, 2%

Primer:sipajte 100ml STIHL 2t ulja na 5 litara SUPER 98 benzina.

-Gorivo koristiti sveže (ne starije od mesec dana), kanister pre upotrebe obavezno promućkati i prilikom sipanja paziti na čistoću goriva.

-Uljem se snabdevati isključivo kod Vašeg ovlašćenog prodavca
NAPOMENA: Ne kupujte i ne koristite ulja nepoznatog proizvođača, samo tako možete produžiti radni vek Vaše testere.

Lanac podmazivati retkim uljima, kako bi se uljna pumpa sačuvala od oštećenja Izbor lanca, vodilice i lančanika zavisi od drveta i uslova seče.



STIHL Picco Mini i Picco Micro

Oba lanca su razvijena specijalno za lake motorne testere. Picco Mini se posebno primenjuje u takozvanom „hobi“programu i koristi se na testerama snage do 1.4 KW, a Picco Micro se takođe koristi za obaranje sitnog drveća. Oba lanca odlikuje mala sklonost ka povratnom udaru.


STIHL Rapid Micro

Rapid Micro je univerzalni lanac za primenu u poljoprivredi, šumarstvu i građevinarstvu. Odlikuje se dobrim karakterisitkama vođenja i ima veliku učinkovitost rezanja. Jednostavan je za oštrenje a manje greške pri oštrenju mu neće smetati odnosno smanjiti učinkovitost.

STIHL Picco Micro 1 i Rapid Micro 2

Lanac sa izuzetno malom sklonošću ka povratnom udaru sa specijalnom sigurnosnom spojnom karikom. Odličan lanac za poslove gde je potrebna i veoma važna sigurnost pri radu. Odličan je za fino sečenje odnosno obradu drveta. Takođe se preporučuje i onima koji samo povremeno rade sa testerom.

STIHL Rapid Duro

Specijalni lanac napravljen od tvrdih materijala. Namenjen je ekstremnim uslovima rada, sečenju prljavog i smrznutog drveta odnosno prilikom odrona i raznih drugih elementarnih nepogoda.

STIHL Rapid Super

Namena mu je iskljucivo u profesinalne svrhe odnosno gde se traži visoka učinkovitost. Namenjen je za testere sa snagom motora preko 2.5 KW.
.

VODILICE I LANČANICI
Napomena: Samo korišćenjem originalnih vodilica i lančanika ćete snagu motora uspešno preneti do lanca.

Obratite pažnju Koristite isključivo STIHL rezne garniture, koje će svojom vrhunskom izradom učiniti posao lakšim, a vek trajanja mašine dužim. Lanac koristiti pravilno naoštren, kako bi se opterećenje mašine svelo na minimum.. .

Originalni rezervni delovi

Za korisnike koji žele da se oprobaju kao „sam svoj majstor“, savetujemo da koriste originalne rezervne delove koje mogu kupiti kod nas 0621447895
.

UPUTSTVO ZA PRAVILNO KORIŠĆENJE MOTORNE KOSE

Pored poslova koje bez problema može obaviti uobičajna motorna kosilica, postoje na svakom imanju površine koje zahtevaju više truda. Upravo za takve površine su namenjene motorne kose. Sa svojim visokim radnim komforom i jednostavnim rukovanjem, savršen su alat u poslovima na preprekama, direktno uz stablo, na kosinama, u voćnjacima i vinogradima. Primena motornih kosa je, sa obzirom na raznovrsne dodatke, veoma široka.

Lake motorne kose

Idealne su za košenje manjih travnatih površina, koje obiluju preprekama, zidovima, drvećem, crećem, ili voćkama.

Srednje snažne motorne kose

Koriste se za grube poslove čišćenja, na zaraslim i velikim površinama.

Profesionalne motorne kose

Namenjene su komunalnim organizacijama koje se bave održavanjem javnih površina. Ovi aparati su izuzetno izdržljivi i koriste se u svakodnevnoj eksploataciji.
.

ASORTIMAN ALATA ZA SVE PREPREKE

Glava za košenje sa najlonom, npr. Autocut, primenjuje se pri održavanju nepristupačnih terena, uz ogradu, pored zidova, cveća, stabala.

Varijanta glave za košenje sa tri pokretna noža, Policut, koristi se za održavanje površina srednje veličine, a takođe je pogodna i za terene sa puno prepreka, koje ne smete oštetiti.

Četvorokraki nož se koristi za grube trave i velike površine. Postoji i verzija sa osam krakova. Vodite računa da, prilikom rada, ne oštetite druge biljke, npr. voćke.

Trokraki nož je veoma moćan alat. Koristi se za krčenje i uklanjanje žbunja, divljeg rastinja i šipražja. Nose ga Stihl motorne kose snage iznad 1.5 kW.
.

PRIPREMA REZNOG ALATA

Prvo, motornu kosu okrenuti, i po mogućstvu, položiti na ravno tlo. Nakon toga uz pomoć alata, koji ste dobili uz aparat, blokirati rezni alat.

Uz pomoć kombinovanog ključa otpustiti maticu za učvršćivanje i demontirati rezni alat.

Sada možete glavu koju ste unapred odabrali, zavrnuti na blokiranu osovinu. Posebno obratite pažnju da li je namontiran odgovarajući štitnik.
.

VODITE RAČUNA O SIGURNOSTI

Sigurnosni pojas oko osobe koja radi sa kosom mora biti minimum 15 metara.

Redovno kontrolišite rezni alat. Najbolja kontrola je kada udarite metalnim predmetom po reznom alatu. Ako zvuči čisto kao zvono, onda je u redu, a ako je zvuk prigušen alat se mora promenuti.

Proverite stanje zaštitne opreme, da li je ispravna. Ako ne posedujete zaštitnu opremu nabavite je što pre, u Vašem je interesu.

Obratite pažnju da Vam je rezni alat uvek u vidokrugu, samo tako ćete smanjiti mogućnost povrede na minimum.
.

POLOŽAJ REMENA

Prvo namestite remen. Kuka za kačenje kose mora biti za jednu širinu ruke ispod desnog boka.

Zakačite uređaj o zakačaljku na remenu. Podesite rukohvate kako Vama najviše odgovara. Pomerajte ušicu na vratu kose dok je ne izbalansirate, tako da rezni alat dodiruje tlo. Na taj način se dobija optimalni ugao za košenje.

Motorna kosa je ispravno podešena, ako su ruke lagano savijene, a ručni zglobovi ispruženi.
.

SAVETI ZA DUG RADNI VEK

STIHL-ov sistem za sipanje goriva sprečava prosipanje i prepunjavanje rezervoara. Mešavinu pravite isključivo sa STIHL 2T uljem i super 95 benzinom u odnosu 1:50 (100ml ulja + 5 litara benzina). Mešavinu potrošite u roku od 30 dana.

Otvorite glavu za košenje i proverite količinu i položaj konca. Konac se ne sme preklapati. Ako je potrebno glavu namotati ponovo originalnim STIHL koncem. Savet o načinu namotavanja potražite u prodajnim centrima PERAŠ. Posle upotrebe očistite štitnik i proverite položaj nožića za kraćenje konca. Samo na taj način se garantuje konstantna dužina konca.

Redovno čistite rezni alat. Po potrebi naoštrite metalne noževe, a ako su krivi ili oštećeni obavezno ih zamenite.
.

ZIMSKO ODLAGANJE MOTORNE KOSE

Ispraznite rezervoar, tako da u njemu ne ostane ni malo goriva.

Konac za košenje držite u vodi, kako bi mu očuvali elastičnost. Skladištite uređaj na suvom mestu bez prašine. Najbolje je kosu obesiti i sklopiti joj ručke, radi uštede prostora.

Proverite stanje svećice. Bakarna boja elektrode pokazuje čisto sagorevanje.

Opste mere predostroznosti za koriscenje motornih testera:

Osnovnim razumevanjem rada i predviđene upotrebe motorne testere možete smanjiti ili ukloniti element iznenađenja od povratnog udara ili drugih neočekivanih reakcija. Takođe ćete moći da povećate radni vek i iskorišćenje testere i njenih dodatka za sečenje.
1. Pre upotrebe motorne testere, detaljno pročitajte proizvođačeva uputstva za rad i bezbednost.
2. Nemojte da rukujete motornom testerom ako ste umorni, ako ste pili alkoholna pića ili ako ste uzimali lekove na recept ili bez recepta.
3. Koristite zaštitnu obuću, usku odeću, zaštitne rukavice, kao i zaštitu za oči, uši i glavu.
4. Prilikom sečenja testeru čvrsto držite obema rukama, tako da vam palac i prsti obuhvataju oba rukohvata na testeri. Uhvatite testeru desnom rukom za zadnji rukohvat (saug), a levom prednji rukohvat, čak i ako ste levoruki. Čvrst stisak će vam pomoći da zadržite kontrolu nad testerom u slučaju da odskoči usled povratnog impulsa ili neke druge neočekivane reakcije. Rukohvati testere moraju biti suvi, čisti i bez ulja ili mešavine goriva da bi se izbeglo klizanje i pomoglo u kontroli nad testerom.
5. Motorne testere su napravljene da rade punom brzinom. Prilikom sečenja održavajte postavku pune brzine regulatora da biste povećali produktivnost i smanjili zamor radi bezbednijeg rada.
6. Sečite dok stojite malo po strani, izvan polja motorne testere i vođlice (mača) da biste umanjili rizik od povrede u slučaju gubitka kontrole nad testerom.
7. Dok nosite motornu testeru, neka motor bude ugašen, mač lanca i lanac za sečenje pozadi, a izduvni lonac dalje od tela. Prilikom transporta motorne testere, uvek koristite odgovarajuće korice za mač.
8. Nemojte naginjati niti seći iznad visine ramena. Veoma je teško kontrolisati testeru u nezgodnim položajima.
9. Nemojte rukovati motornom testerom na drvetu ili sa merdevina osim ako nemate posebnu obuku i opremu za to. Postoji rizik da izgubite ravnotežu usled sila sečenja testere ili pomeranja materijala koji sečete.
10. Neke vrste sečenja zahtevaju posebnu obuku i veštine. Zapamtite, ne postoji zamena za dobru procenu. Ako sumnjate, obratite se stručnjaku.
11. Da biste izbegli rizik od povratnog udara testere, postarajte se da u prostoru u kojem sečete nema prepreka. Dok rukujete motornom testerom, ne dozvolite da vrh mača lanca dotakne deblo, granu ili neku drugu prepreku. Ne secite u blizini ograda, žičanih ograda ili u prostorima sa neučvršćenim žicama ili njenim otpacima
12. Počnite sa sečom drveća tek kad vam prostor za rad bude čist, kad budete imali čvrst oslonac i isplanirani put povlačenja od drveta koje pada.
14. Dok sečete mladice i žbunje, budite izuzetno oprezni, jer tanak materijal može da se uhvati u lanac za sečenje i da bude odbačen prema vama ili da vas izbaci iz ravnoteže.
15. Prilikom sečenja grane ili mladice koja je zategnuta (tzv. motka za skakanje) budite u pripravnosti za njen povratni udar, jer će vas inače pri popuštanju napetosti grane udariti grana ili testera.
16. Prilikom pokretanja testere ili njenog korišćenja, ne dozvolite drugim osobama da budu u blizini testere. Posmatrače i životinje držite dalje od prostora za rad.
17. Dok motor radi, pazite da vam delovi tela budu što dalje od lanca za sečenje.
18. Ne rukujte motornom testerom koja je oštećena, nepravilno podešena ili koja je delimično sklopljena. Uverite se da je lanac za sečenje prestao da se kreće kad otpustite regulator brzine rada. Ako sumnjate u mehaničko stanje testere, obratite se serviseru.
19. Sledite proizvođačeva uputstva za oštrenje i održavanje testere. Oštrenje lanca za sečenje se obavlja u dva koraka: oštrenje ivice za sečenje i podešavanje postavke kalibrisane dubine. U slučaju nedoumice, obratite se serviseru dobavljača za savet i popravku.
20. Koristite samo vođice i lance za sečenje koje je naveo proizvođač ili njihove zamene. Mačevi i lanci za sečenje utiču ne samo na performanse, već i na bezbednost tokom odbijanja testere od trupca.
21. Održavajte ispravnim zategnutost lanca za sečenje. Labav lanac može da spadne sa motke vođice (mača) i da udari rukovaoca.
22. Sav servis motorne testere, sem delova koji su spomenuti u korisničkom uputstvu za održavanje, trebalo bi da obavlja stručno osoblje za servis motornih testera. Nepravilno održavanje može da ošteti testeru i predstavlja opasnost po rukovaoca. Na primer, ako se koriste neodgovarajući alati za skidanje zamajca ili ako se on drži neodgovarajućim alatom da bi se izvadilo kvačilo, može doći do strukturnog oštećenja zamajca i njegovog pucanja.
23. Pažljivo rukujte sa gorivom. Pre pokretanja motora, sklonite motornu testeru najmanje 3 metra od mesta na kojem ste punili gorivo. Ne pušite tokom dolivanja goriva u testeru. Testere na benzin koristite samo u dobro provetrenim prostorijama.
DOBRI SAVETI ZA UPOTREBU MOTORNE TESTERE:
1. Motorna testera je napravljena da seče samo jedno: drvo. Ne koristite motornu testeru za sečenje drugih materijala i nemojte nikad da dopustite da lanac tokom rada dođe u dodir sa kamenom ili zemljom. Zapamtite, motorna testera se kreće brzinom iznad 22 m/s. U samo jednoj sekundi kontakta sa kamenom ili zemljom, svaki zubac će udariti u njega više od deset puta.
2. Nikad ne secite tupim lancem na silu. Kad je oštar, lanac testere sa lakoćom ulazi u drvo i treba mu samo lagan pritisak da bi efikasno sekao. Tup lanac stvara sitnu prašinu od drveta, a to je siguran znak da je potreban servis.
3. Da biste produžili radni vek motki vođici i lancu, održavajte pravilnu zategnutost i koristite kvalitetno mazivo.
4. Koristite samo testere koje imaju malu silu odbijanja ako ne posedujete veštine i ako niste obučeni za rad sa odbojnom silom.

Povratni udarac:

Povratni udar vrha mača je jedan od najčešćih uzroka ozbiljnih povreda prilikom rada sa motornom testerom.
Do njega dolazi kad lanac u pokretu na vrhu mača dotakne predmet ili kad drvo blokira motornu testeru u useku. Dodir vrhom ili prednjim delom mača može u nekim slučajevima da izazove munjevitu povratnu reakciju, tako da mač odbaci na gore i nazad ka rukovaocu. Ako se lanac blokira uz vrh mača vođice, mač može brzo biti gurnut ka rukovaocu. Obe ove reakcije mogu da izazovu gubitak kontrole nad testerom, što može izazvati ozbiljne telesne povrede vas i posmatrača.
Vrh mača motorne testere je poznatiji i kao ZONA OPASNOSTI OD POVRATNOG UDARA. Kad dođe do kontakta sa predmetom kao što su grana ili balvan, postoji opasnost od iznenadne reakcije povratnog udara vrha mača.
Moderne motorne testere su opremljene raznim uređajima za smanjenje rizika od povreda usled povratnog udara i drugih uzroka. Među njima su i kočnica lanca, prednji (levi) štitnik za ruku, štitnik vrha mača i lanac za testeru i mačevi sa malim ili umanjenim povratnim udarom. Da biste zadržali zaštitu ovih uređaja, bitno je da pravilno i potpuno sklopite motornu testeru i da svi delovi budu bezbedno pričvršćeni i funkcionalni.
Bez obzira na opremljenost vaše testere, OREGON® preporučuje upotrebu lanca sa malim povratnim udarom na svim testerama sem ako nemate iskustvo i posebnu obuku za rad sa povratnim udarom.
Pre korišćenja motorne testere, detaljno pročitajte proizvođačeva uputstva za rad i bezbednost.

Secenje u uslovima hladnog vremena:

Sečenje u hladnim uslovima, po snegu i kad je drvo zaleđeno može da izazove brzo habanje i moguće pucanje lanca testere. Sledite dole navedene korake da biste habanje usled hladnog vremena smanjili na minimum.
ULJE – Koristite ređe ulje za lanac i mač ili razredite ulje za lanac i mač sa 25% čistog kerozina ili dizel ulja. Tokom rada koristiti duplo više ovog ulja i proveravajte da li ulje iz testere dolazi do lanca.
ZATEGNUTOST – Lanac treba da bude pravilno zategnut. Često proveravajte i podešavajte.
SEČIVA – Sečiva moraju biti oštra. Oštrite ih na svakih sat vremena, a ako treba i češće. Nemojte siliti tupu testeru da seče!
DUBINA ŽLEBA - Visina prednjeg dela svakog od zubaca za sečenje reguliše dubinu kojom seku, a to se naziva u dubinom žleba. Tokom svakog oštrenja proveravajte i podešavajte dubinu tih žlebova.
MOTKA VOĐICA (MAČ) – Žleb na motki vođici održavajte čistim, a rupe za ulje otvorenima. Okrenite simetrične mačeve da biste ujednačili habanje.
POGONSKI LANČANIK – Lančanik menjajte nakon svaka dva lanca ili ranije ako je habanje očigledno. Obavezno pročitajte korisničko uputstvo koje ste dobili zajedno sa motornom testerom.


Коментари